ស្ត្រី​ខ្មែរម្នាក់​ត្រូវ​បាន​គេ​ជួយ​សង្គ្រោះ​បន្ទាប់​ពី​បង្ខំ​ឱ្យ​រៀបការ​ជាមួយ​បុរស​ជនជាតិ​ចិន
ភ្នំពេញ៖ ស្ត្រីជនជាតិខ្មែរម្នាក់ ដែលត្រូវបានមេខ្យល់បោកបញ្ឆោត ឱ្យទៅធ្វើការនៅប្រទេសចិន បានស៊ូទ្រាំនឹងការឃុំខ្លួនរយៈពេល៦ខែ បន្ទាប់ពីត្រូវបានបង្ខំឱ្យរៀបការជាមួយបុរសជនជាតិចិន។ ជា​សំណាង​ល្អ អាជ្ញាធរ​ចិន​បាន​ជួយ​អន្តរាគមន៍ ដោយ​ធានា​បាន​ការ​ដោះលែង​នាង។
លោក ទូច សុខៈ អ្នកនាំពាក្យរងក្រសួងមហាផ្ទៃ បានបញ្ជាក់ប្រាប់ EAC News ថា ស្ត្រីរូបនេះ ពេលនេះមានសុវត្ថិភាពហើយ បានទទួលជំនួយពីអាជ្ញាធរចិន តាមរយៈកិច្ចសហការរវាងក្រសួងមហាផ្ទៃ និងស្ថានកុងស៊ុលកម្ពុជា និងស្ថានទូតកម្ពុជាប្រចាំប្រទេសចិន។ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងកំពុងដំណើរការដើម្បីធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍នាង។
លោកបានបញ្ជាក់ថា៖ «រហូតមកដល់ថ្មើរល្ងាច(ថ្ងៃទី១០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤) អាជ្ញាធរចិនបានចូលទៅដល់ទីតាំងកន្លែងដែលបង្ខាំងប្អូនស្រីនោះ ហើយយកប្អូនស្រីនោះមកកាន់ការិយាល័យដោយសុវត្ថិភាព ហើយបច្ចុប្បន្នកំពុងតែធ្វើកិច្ចការងារជាមួយនឹងស្ថានទូត និងអគ្គកុងស៊ុលកម្ពុជានៅប្រទេសចិនដើម្បីបន្តនីតិវិធីស៉ើបអង្កេតបន្ថែម និងចាត់ចែងបញ្ជូនប្អូនស្រីមកកាន់ព្រះរាជណាចក្រកម្ពុជា»។
ការជួយសង្គ្រោះបានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីមានការបង្ហោះដ៏ក្រៀមក្រំមួយនៅលើគណនីហ្វេសប៊ុករបស់ លីណា កាលពីថ្ងៃទី៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ ដោយបង្ហាញពីស្ថានភាពរបស់ជនរងគ្រោះឈ្មោះ ភី ផា មកពីភូមិខ្សាច់ប្រឆេះក្រោម ខេត្តត្បូងឃ្មុំ។ លក់ដោយមេខ្យល់ និងបង្ខំឱ្យរៀបការ ភិផា បានស៊ូទ្រាំនឹងការឃុំឃាំងអស់រយៈពេលប្រាំមួយខែ។
បងស្រីបង្កើតរបស់ជនរងគ្រោះបានរៀបរាប់ពីការបាត់ខ្លួនភ្លាមៗនៅដើមឆ្នាំ២០២៣ បន្ទាប់ពីធ្វើការនៅរោងចក្រនៅទីក្រុងភ្នំពេញ ធ្វើឱ្យក្រុមគ្រួសារព្រួយបារម្ភ។ ពួកគេបានដឹងពីទុក្ខលំបាករបស់នាង បន្ទាប់ពីមានការបង្ហោះហ្វេសប៊ុក ទើបនាំឱ្យពួកគេស្វែងរកជំនួយផ្លូវការ។
ឧប្បត្តិហេតុនេះគូសបញ្ជាក់អំពីប្រេវ៉ាឡង់នៃការជួញដូរមនុស្ស និងតម្រូវការសម្រាប់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នាដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការកេងប្រវ័ញ្ចបែបនេះ។